9

3 yıl önce Kuğulu Park’ta ‘budanan’ ağaçlar yeşermeyecek

Ankara Çankaya Belediyesi tarafından 2017 yılı Kasım ayında Kuğulu Park’ta yapılan yanlış budama sonrası tahrip edilen ağaçlar geçen 3 yıla rağmen yeşermedi. Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kuğulu Park’ta, Kavaklıderem Derneği ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nin 2006 yılında yaptığı ağaç envanteri ve röleve planı çalışmasına göre, 37 türden 231 ağaç vardı.

23:02:34 | 2020-08-03

GLOBAL KALEM

Çankaya Belediyesi’nin 3 yıl önce “Güçlendirme budaması yaptık” dediği ağaçların çoğu kurudu. Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, kuruyan ağaçların bir daha yeşermeyeceğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre, Çankaya Belediyesi tarafından parkta bulunan 36 akkavak, 8 saplı meşe, 1 geyikdikeni ve 2 doğu mazısı olmak üzere 47 ağaç, yerden 2-13 metre yükseklikten gövdeleriyle kesildi. Belediye “Kuruyan ağaçlar insanların üzerine düşüyor” ve “Ağaçları güçlendirme budaması yaptık” savunması yapsa da geçen sürede özellikle kuğuların bulunduğu havuzun etrafındaki çoğu akkavak ve saplı meşe ağacı tekrar yeşermedi. Yeşeren ağaçlar ise eski halini almadı. Birçok bankın üzerine gölge düşmeyen parkta ağaçların çoğu kurudu.

Parkta bulunan zabıta ekibi ağaçların durumuna dair, “Bu ağaçlar artık yeşermez, bunların üzerine belediye kuğu çizecek” ifadelerini kullandı. Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden ise “Parka dair bir çalışmamız yok” cevabı verildi.

‘BÖYLE BİR BUDAMA OLMAZ’

Belediyenin “Ağaçları budadık” demesine karşı çıkan Peyzaj Mimarları Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Kavaklıderem Derneği, işlemin “ağaç katliamı” olduğunu belirterek, Aralık 2017’de hazırladıkları raporda, 8 ağacın kesildiği 39 ağacın ise tahrip edilerek, genel formuna zarar verildiğini saptadıklarını duyurmuştu.

Raporun hazırlık sürecinde yer alan Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyesi Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, “Bu park, içinde 80-90 yaşlarında çok yaşlı ağaçların olduğu bir park. Ağaçların budamadan önceki halini düşünecek olursak yere hiç güneş değmeyen, buraya gelen herkesin rahat serin bir ortamda barındıran bir parktı. Dolayısıyla Ankara’da herkesin bir şekilde bu parka yolu düşer. Böyle bir budama olmaz. ‘Bu ağaçların bir kısmı yeşerse bile eski durumuna gelmez, burayı tekrar gölgelemez’ demiştik. Gelmedi” dedi.

ÇOK SAYIDA AĞAÇ KURUDU

Ağaçların sağlık durumu gözetilmeden yanlış bir şekilde budama adı altında doğrandığına vurgu yapan Demirtaş, “Burada sadece akkavaklar değil, saplı meşeler de doğrandı. Ankara’daki parklarda bulunan en güzel saplı meşeler buradaydı ve şuan iki tanesi kurumuş. Ağaçlar incelenmeden, belli bir yükseklikten kesildi ve sonuç bugün ortada. Çok sayıda akkavak, saplı meşe ağacı kurudu ve bir daha yeşermesi olanaklı değil. Ancak o dönem gerekenler yapılıp ağaçlar tek tek incelenseydi, kuruyan ağaçlar da yaşatılabilirdi” ifadelerini kullandı. (Kaynak: MA)

 
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1