9

 

Nürnberg Enternasyonal Sosyo- Kültürel İnisiyatifi: Kadın hakkı,insan hakkıdır!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günününde Nürnberg Enternasyonal Sosyo-Kültürel İnisiyatifi ,uluslararası kadın mücadelesi ve dayanışması üzerine etkinlik düzenledi.

13:23:10 | 2024-03-10

GlobalKalem

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Nürnberg Enternasyonal Sosyo-Kültürel İnisiyatifi 8  Mart'ta etkinlik düzenledi.

8 Mart'ta akşam saatlerinde yüzlerce kadın ve erkek Nürnberg Meydanı'nda toplandı.Kadına yönelik şiddet ve eşitsizlik üzerine konuşmalar yapıldı.Yürüyüşte barış,eşit haklar ve kadına yönelik şiddete dur demek için sloganlar atıldı.

Yürüyüşten sonra Nürnberg Komşular Kültür Evinde Enternasyonal Sosyo-Kültürel İnisiyatifi tarafından düzenlenen 'Kadın hakkı insan hakkıdır' konulu etkinlik düzenlendi.Etkinliğe Türkiye'den davet edilen Gazeteci ve kadın hakları savunucu Haliye Donmuş konuşmacı olarak katıldı.

Bir 2 kişi ve dans eden insanlar görseli olabilir

Programın başlangıcında Azerbeycan Çocuk  Halk Oyunları ekibi büyük beğeni aldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Enternasyonal Sosyo-Kültürel İnisiyatifin kurucularından Grup sözcüsü Celal Turhan,''Dünya gelişimi ancak eğitimli kadınlarla mümkündür.Dünden bu güne savaşlarla yoksuluklarla mücadele eden kadınlarımızdır.Savaşlar en çok kadınlar ve çocukları etkilemektedir.Almanya'da yaşanan ırkçılık yine en çok göçmen kadınlara baskı kurmakta ve etkilemektedir.Kadın hakkı elbette insan hakkıdır.Evrensel insan haklarının temelinde eşitlik var.Özelikle kız çocukları eğitimde fırsat eşitliğine sahip olmalı.Gelişmiş çağdaş bir dünyanın var olması eğitimden ve barıştan geçer.Dünden bu güne bitmeyen ve durdurulamayan şiddetin nedenlerini bulup çözüm yolları aramak lazım.Yeryüzündeki bütün kızkardeşlerimin refah içerisinde korkusuzca yaşamaları dileğimle selamlıyorum''ifadelerini kulandı.

Bir 1 kişi görseli olabilir

 ( Ekonomist ve Eğitim Uzmanı Celal Turhan)

Yoğun ilgi gören etkinliğe GlobalKalem Gazetesinin yayın yönetmeni gazeteci Haliye Donmuş'un konuşması ile devam etti.

Bir 1 kişi ve haber odası görseli olabilirGazeteci Haliye Donmuş

Proramın sunuculuğunu üstlenen Enternasyonal Sosyo- Kültürel İnisiyatifi ekibinden Gülcan Börü başarılı bir şekilde etkinliği bitirdi.Etkinlikte Emira Zubaidi ve Alev Yıldız kadınlar üzerine şiirler okudu.

 

  ( Enternasyonal Sosyo-Kültürel İnisiyatif kurucu üyeleri,Calal Turhan ,Emira Zubaidi,Gülcan Börü,Alev Yiğit,Fatma Güven)

Haber:GlobalKalem Avrupa

 
ETİKET :   Haliye Donmuş 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nürünberg

Tümü
UA-147632479-1