9

Muhalif lider sınır dışı edilmemek için pasaportunu yırtmış

Belarus'ta muhalif lider sınır dışı edilmemek için pasaportunu yırtmış Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna karşı başlayan protestoların devam ettiği Belarus'ta muhalefetin önde gelen isimlerinden Maria Kolesnikova'nın, Ukrayna'ya sınır dışı edilirken direnmesi üzerine gözaltına alındığı belirtildi. Kolesnikova'nın sınır dışı edilmemek için pasaportunu yırttığı öne sürüldü.

22:16:41 | 2020-09-08

GLOBAL KALEM

Belarus’ta muhalif örgüt Demokrasi Hareketi Koordinasyon Konseyi’nin kurucularından olan Maria Kolesnikova’nın, Ukrayna’ya sınır dışı edilirken direnmesi üzerine gözaltına alındığı belirtildi.

Muhalif liderin ayrıca olay esnasında Ukrayna’ya girişine engel olmak için pasaportunu yırtığı ileri sürüldü.

Kolesnikova ile birlikte sınırı geçmeye zorlanan diğer iki konsey üyesi, Ivan Kravtsov ve Anton Rodnenkov’un ise Ukrayna’ya geçtiği duyuruldu.

Belarus Sınır Muhafız Komitesi sözcüsü Anton Bychkovsky, Kolesnikova’nın yetkililerin gözetiminde olduğunu doğrularken, sınırda yaşananlarla ilgili herhangi bir ayrıntı vermeyi ise reddetti.

‘KÜÇÜK PARÇALARA AYIRARAK PENCEREDEN ATTI’

Kravtsov ve Rodnenkov yaptığı açıklamada, Kolesnikova’nın eylemini “Hiçbir yere gitmeyeceğini haykırıyordu. Arabada otururken, pasaportunu aldı ve küçük parçalara ayırarak pencereden dışarı attı. Her zamanki gibi çok formda ve enerjikti” ifadeleriyle anlattı.

Özel servis tarafından götürüldüğü söylenen Kolesnikova’nın nerede olduğu bilinmiyor.

Muhalif liderin dün Belarus’un merkezinde maskeli kişiler tarafından bir minibüsle kaçırıldığı iddia edilmişti. Fakat Demokrasi Hareketi Koordinasyon Konseyi’nce doğrulanmadı.

LUKAŞENKO: BELARUS ÇÖKERSE RUSYA DA ÇÖKER

Muhaliflerin ‘hileli’ olduğu konusunda ısrar ettiği seçimde zafer iddiasında bulunduğundan bu yana 26 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ise protestolara kulak tıkıyor.

Lukaşenko, bazı Rus medyası temsilcilerine verdiği röportajda protestolar nedeniyle ülkede meydana gelen siyasi duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yaşanan protestoların bir sosyal medya uygulaması üzerinden koordine edildiğini öne sürerek, “Eğer bugün Belarus çökerse, ardından Rusya da çökecek” dedi. (Kaynak: Euronews-AA)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1