9

 

İran : Akıncı İHA enkaz yerini doğru tespit edemedi

İran Genelkurmay Başkanlığı, helikopter kazasının ardından bölgeye gönderilen Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın 'doğru tespit yapamadığını' söyledi.

13:56:23 | 2024-05-22

GlobalKalem

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki üst düzey heyet, 19 Mayıs’ta Azerbaycan sınırındaki baraj açılışından dönerken helikopteri Tebriz’in kuzeyinde dağlık bölgeye düşmüştü.

İran’ın talebi üzerine Türkiye yapımı  Akıncı’nın da katıldığı arama kurtarma çalışmalarında ertesi sabah cumhurbaşkanının hayatını kaybettiği tespit edilmişti.

Arama kurtarma çalışmaları sırasında Akıncı, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştıklarını açıklanmıştı.

İran Kızılayı, ekiplerin Akıncı’nın paylaştığı lokasyonlara doğru yol aldığını açıklamış, birkaç saat sonra da enkaz bulunmuştu.

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) tarafından bulunduğu iddiasına İran Genelkurnmay Başkanlığından yanıt geldi.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı İHA'nın enkazın yerini 'doğru bir şekilde tespit edemediğini' bildirdi ve helikopterin İran dronları tarafından bulunduğu belirtildi.

Olumsuz hava koşullarına işaret edilerek yapılan açıklamada, "Türkiye'nin gece görüşlü ve termal kameralarla donatılmış bir İHA göndermesine rağmen bu İHA, bulut altı tespit ekipmanı ve kontrol noktalarının bulunmaması nedeniyle kazanın yerini doğru bir biçimde tespit edemedi" denildi.

İran Silahlı Kuvvetleri, kendilerine ait sentetik açıklıklı radarla donatılmış İHA'ları o sırada Hint Okyanusu'nun kuzey kesiminde bulunmaları nedeniyle hemen bölgeye gönderemediklerini aktardı. Açıklamaya göre Reisi, Abdullahiyan ve diğer yetkililerin cesetlerinin bulunduğu kaza alanı, pazartesi sabahı İran kara kurtarma güçleri ve Hint Okyanusu'ndan geri çağrılan dronlar tarafından tespit edildi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA ise, Türkiye'nin gönderdiği İHA'ların paylaştığı koordinatlarda 7 kilometrelik bir hata payı olduğunu ileri sürdü.

Türkiye  Savunma Bakanı Güler'in açıklaması

Helikopter enkazının Akıncı İHA tarafından bulunduğu iddiası ilk olarak Anadolu Ajansı'nın haberlerinde yer almıştı. Haberlerde, 19 Mayıs'ta İran makamlarının yardım teklifini kabul etmesi üzerine bir adet Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nın (TİHA) saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştığı belirtilmişti.

AA, pazartesi günü sabah saatlerinde ise "Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkaz bölgesini tespit edip yurda döndü" başlığı ile hava aracının Van'a geldiğini duyurmuştu.

Söz konusu haberlerin ardıdan İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Reisi ile Abdullahiyan'ın ölümünün ardından kaza geçiren helikopterin enkazının bulunması için 'dış yardıma başvurmadıklarını' dile getirmişti. Operasyonunun İran kurtarma ekipleri ve İran drone'ları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Kolivend, "Bugün sabah saat 05.00 sıralarında helikopterin enkazını bulanlar İranlı kurtarma ekipleriydi" demişti.

Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler'den de konuya ilişkin açıklama gelmişti. Güler, şu ifadeleri kullanmıştı:

 

"Olayın haber alınmasını müteakip İran makamlarından gelen gece görüş kabiliyetli helikopter talebi üzerine hazırlıklara başladık, bu kapsamda tarafımızdan mevcut şartlarda daha faydalı olabileceği değerlendirilerek AKINCI İHA’nın da hazırlanması talimatı verildi. Cumhurbaşkanlığımızın onayı ve İranlı yetkililerin 'olur'u sonrasında silahsız AKINCI İHA saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.12’de İran hava sahasına giriş yaptı. İlgili bölgede yapılan taramalarda saat 02.36’da ilk görsel temas sağlanmış ve tespit edilen ısı kaynağı İran makamlarıyla paylaşılmıştır. Saat 05.50’de ise İranlı yetkililerle kurulan temas sonucu enkaza ulaşıldığı bilgisi alınmıştır. Görevini başarıyla tamamlayan AKINCI İHA’mız, saat 06.45’te Türkiye hava sahasına giriş yapmıştır."
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1