9

 

Danimarka Başbakanı'na sokak ortasında saldırı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen sokak ortasında bir kişinin saldırısına uğradı.

23:58:22 | 2024-06-07

GlobalKalem

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kopenhang'ın merkezinde bir erkek saldırgan tarafından darp edildi.

Danimarka polisi saldırganın gözaltına alındığını duyurdu. Başbakan Frederiksen'in yaralanıp yaralanmadığı henüz bilinmiyor.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada Başbakan Frederiksen'in saldırı karşısında şoke olduğu belirtildi.

Danimarka'da muhalefet parti liderleri, sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarla saldırı kınadı.

Saldırı kısa sürede Danimarka'nın komşu ülkelerinde de gündem oldu. Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, saldırı karşısında derin bir şok yaşadığını belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ise "Bu en güçlü şekilde kınanmalıdır" dedi.

Başbakan Frederiksen'in darp edilmesi, Slovakya Başbakanı Fico'nun silahlı saldırıya uğramasından haftalar sonra yaşandı.

AB YETKİLİLERİ SALDIRIYI KINADI

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X paylaşımında Frederiksen'e yönelik saldırı karşısında öfkeli olduğunu ifade ederek, "Bu korkakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Tüm düşüncelerim siz ve ailenizle birlikte sevgili Mette. Umarım bu korkunç saldırıyı en kısa zamanda atlatırsınız." mesajını paylaştı.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise sosyal medya paylaşımında, saldırı karşısında "şok olduğunu" kaydederek, "Avrupa'da inandığımız ve uğruna mücadele ettiğimiz her şeye aykırı olan bu alçakça eylemi kınıyorum. Sana güç ve cesaret diliyorum, her ikisine de fazlasıyla sahip olduğunu biliyorum." ifadesine yer verdi.Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola da X hesabından yaptığı paylaşımda, saldırının "dehşet verici" olduğunu belirterek, "Şiddetin siyasette yeri yoktur. Güçlü kal, Mette!" ifadesini kullandı.

 
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1