9

 

Çavuşoğlu: Konsoloslukların Kapatılmalarını maksatlı olduğunu düşünüyoruz

ışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'güvenlik' sebebiyle kapatılan konsolosluklarla ilgili açıklamaların maksatlı olduğunu söyledi.

13:19:07 | 2023-02-03

GlobalKalem

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu Türkiye'deki 9 büyükelçiliğin kapatılmasıyla ilgili, "Bu açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri çağırıp tam da bunu söyledik" dedi.

Diplomatik temsilciliklerin ve konsoloslukların "bir terör tehdidi" olduğunu söyleyerek geçici olarak kapatılmasıyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bir terör tehdidi varsa, hele hele müttefikse bu tehdidin nereden kaynaklandığını, kimden kaynaklandığını bize bildirmeleri gerekmez mi? Bize söylüyorlar, 'somut bilgilerimiz var, bir tehdit var, o nedenle kapatıyoruz'. Peki kimden geldi, nerede, kim yapacak? O konularda bir bilgi yok. Doğru olan bu bilgileri güvenlik birimlerimize, istihbarat birimlerimize aktarmaları ve böyle bir tehdit varsa bu bir saldırıya dönüşmeden önce bertaraf edilmesi gerekiyor."

Somut bir bilgi paylaşımının olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Peki siz kapattınız da böyle bir tehdit var. Bu saldırıya dönüştüğü zaman ne olacak? Sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz?" dedi.

 

'DÜRÜSTLÜK VE SAMİMİYET BEKLİYORUZ' 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken bizimle detayları paylaşmadan önce bu adımları atmaları, tüm ülkeler için söylüyorum, maksatlı. Burada 'Türkiye istikrarsız, Türkiye'de terör tehdidi var' imajı vermek istiyorlarsa bu dostluğa da sığmaz, müttefikliğe de sığmaz. Hele hele seçim öncesi Türkiye'yi, AK Parti iktidarını, bizleri zor durumda düşürmeye çalışıyorlarsa bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor. Bunun da onlara bir faydası yok, amaçlarına hizmet etmez. O yüzden biraz dürüstlük ve samimiyet bekliyoruz."

Bakan Çavuşoğlu, Kuran yakma eylemlerinin ardından İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik tedbirlerini artırdığını belirterek, bu konularda hassas olduklarını ifade etti.

Bu olayla hiç ilgisi olmayan bazı Avrupa ülkelerinin de misyonlarını kapattığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bazı ülkelerin diğerlerine de 'bu eyleme, yani kapatma eylemine siz de katılın' dediğini de biliyoruz. Bizim elimizde bu tür bilgiler de var. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu açıklamalar ve kapatma eylemleri maksatlıdır ve biz de gerekli uyarıları yaptık. Bundan sonra eğer somut bilgi ve belge paylaşmadan bu tür yöntemlere giderlerse bizim de ilave bunlara yönelik atacağımız adımlar da olacaktır. Bu mesajı da dün kendilerine verdik." (HABER MERKEZİ)
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1