9

 

‘Çîrokên Xorasanê’ (Horasan masalları) etkinliğini Fatih Kaymakamlığı yasakladı

MKM’nin organize ettiği “Çîrokên Xorasanê (Horasan’ın masalları)” etkinliğine saatler kala İstanbul Fatih Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

06:35:15 | 2023-06-17

GlobalKalem

Günler öncesinde Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 17 Haziran'da  Fatih ilçesinde bulunan Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde yapmayı planladığı “Çîrokên  Xorasanê (Horasan’ın masalları)” etkinliği, hiçbir gerekçe gösterilmeden Fatih Kaymakamlığı tarafından  yasaklandı.

Günler öncesinde paylaşılan Etkinliğe büyük bir ilgi duyuldu ve biletler satıldı.Ancak hiç bir gerekçe gösterilmeden Fatih Kaymakamlığı bu etkinliği yasakladı.

Bir 2 kişi ve yazı görseli olabilir

Yasaklar üzerine konuşan,hikaye anlatıcısı, araştırmacı, yazar, gazeteci, belgesel yapımcısı Ayhan Erkmen şunları söyledi.''Ben diyarlar arası bir kültürü,bir masalı yaygınlaştırarak kültürler arası köprü kurmaya çaba gösteren masal anlatıcısıyım ama görüyorum ki paşa ferman ediyor ve bu güzellikleri anlatmamıza izin vermiyor.Uzun süredir İran masalları üzerine çalıştım ve bugünü bekledim.Anlamsız ve gerekçesiz bu yasak beni ve masallara merakı olan dinleyicelerimi çok üzdü.  

Etkinliği organize eden MKM'de bu konu hakkında açıklamayı yaptı. “Etkinliğimize saatler kala getirilen bu yasak aslında Kürt diline ve kültürüne getirilmiş bir yasaktır. Karşılaştığımız benzeri yasaklanma çabaları gibi bu yasaklanma girişimi de bizim için yok hükümündedir. Etkinliğimiz  17 Haziran saat 20.00’da Mezopotamya Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğiz” dedi.

Ayhan Erkmen ile programda yer alan Horasan'lı kürt sanatçı Haşim Ferhadi,İran'da getirdiği sedef kaplamalı tavla setini Ayhan Erkme'ne kültürler ve diyarlar arası dostluk nişanesi olarak hediye etti.

Bir 2 kişi, çocuk oyuncağı ve yazı görseli olabilir

Haber:GlobalKalem-Haliye Donmuş
ETİKET :   Ayhan Erkmen Çirokén Xorasané Fatik Kaymakamlığı yasak

Tümü
UA-147632479-1