9

 

Almanya ekonomisinde, korona virüsü nedeniyle tarihi küçülme

Avrupa’nın en büyüğü olan Almanya ekonomisi, korona virüsü krizi nedeniyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde tarihi seviyede küçülmeye sahne oldu. Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre, Almanya’da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), Nisan-Haziran ayları arasında bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,1 küçüldü.

23:55:15 | 2020-07-30

GLOBAL KALEM

Almanya ekonomisi, korona virüsü krizi nedeniyle tarihi bir küçülmeye sahne oldu. GSYİH, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 10,1 küçüldü. Önceki yılın aynı dönemine göreyse küçülme yüzde 11,7.

Verilere göre, ikinci çeyrekte ihracat ve ithalatın yanı sıra tüketim giderleri ve şirket yatırımları da ciddi oranda düşüş gösterdi. Buna karşılık kriz sırasında devletin tüketim giderleri arttı.

1970’DEN BU YANA BİR İLK

Söz konusu küçülme, GSYİH hesaplamalarının başladığı 1970 yılından bu yana, bir yılın çeyreğinde yaşanan en büyük küçülme olma özelliğini taşıyor. Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise, yüzde 11,7’lik bir küçülme söz konusu. Şu ana kadar kayıt altına alınan, bir önceki yıla göre en büyük gerileme, 2009’un ikinci çeyreğindeki yüzde 7,9’luk küçülme olmuştu.

Söz konusu verileri değerlendiren ekonomist Alexander Krüger, “Üstesinden gelinemeyen korona pandemisi çerçevesinde konjonktüre güven duyma noktasında temkinli olmakta fayda var. İstihdam alanlarının yok olması ve iflas tehlikeleri sürüyor. ABD-Çin anlaşmazlığı da durumu kötüleştiriyor” dedi.

Alman ekonomisinin yakın gelecekte toparlanacağı tahmininde bulunan Krüger, “Toparlanmaya rağmen ekonomi korona öncesi seviyeye kolay kolay dönemeyecek. Karantina önlemleri nedeniyle gerilemelerin yaşanmasını hesaba katmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. (DW Türkçe)

 
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1