9

 

ABD : İran helikopter kazasında bizden yardım talep etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Washington'un İran'a uygulanan yaptırımlardan dolayı özür dilemeyeceğini ve yaptırımların devam edeceğini söyledi. Sözcü, helikopter kazasının ardından İran hükümetinin Washington'dan yardım istediğini ancak "lojistik nedenlerden" dolayı yardım sağlanamadığını sözlerine ekledi.

02:41:57 | 2024-05-21

GlobalKalem

 İran'ın eski Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı Reisi ve kendisinin selefi olan Abdullahiyan'ın öldüğü helikopter kazasından ABD yaptırımlarını sorumlu tuttu. Zarif, havacılık sektörünün bu nedenle hayati önemdeki uçak parçalarını alamadığını söyledi.

"İran'a yaptırımlarımız sürecek"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller haftalık basın brifinginde Rûdaw’ın Washington Temsilcisi Diyar Kurda’nın İran Cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesinden ABD yaptırımlarının sorumlu tutulması yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

"Öncelikle bu rejime yönelik yaptırımlarımızdan dolayı özür dilemeyeceğiz. İran hükümeti, uçağını teröre destek amacıyla kullanmıştır. Başta havacılık alanındaki yaptırımlarımız olmak üzere tüm yaptırımlarımızı uygulamaya devam edeceğiz."

"45 yıllık helikopterin kullanılmasının sorumluluğu İran'a aittir"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü kazadan ABD’nin değil İran hükümetinin sorumlu olduğunu belirterek, "Sonuçta 45 yıllık helikopterin kötü hava koşullarında kullanılması kararının sorumluluğu diğer tarafların değil, İran hükümetinindir" dedi.

ABD ve İran'ın Umman'da doğrudan görüştüğüne dair  basına yansıyan iddialara ilişkin ise Matthew Miller, yorum yapmaktan kaçındı.

Miller, "Bu konular hakkında konuşmak istemiyorum ve çıkarlarımıza uygun olduğunda İran'a mesaj gönderebileceğimizi uzun zamandır açıklamıştık” dedi.

"İran hükümeti bizden yardım istedi"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, düşen helikopterin bulunması konusunda İran hükümetinin ABD’den yardım talep ettiğini belirterek "İran hükümeti bizden yardım istedi. Cevabımız, yardım etmeye hazır olduğumuz yönünde oldu. Bu, bu durumdaki herhangi bir hükümete karşı yapacağımız bir şeydir. Ancak sonuçta lojistik nedenlerden dolayı bu yardımı sağlayamadık” şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın içerisinde yer aldığı Amerikan yapımı Bell 212 tipi helikopterin Azerbaycan sınırında düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

İran'ın eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, kazanın sorumlularından birinin, İran'ın havacılık sektöründe yedek parça alımının önüne geçen Amerikan yaptırımları olduğunu ileri sürmüştü.
ETİKET :  

Tümü
UA-147632479-1